Klacze Diomedesa - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Do Poirota zadzwonił nieśmiały doktor Stoddart i poprosił, by przyszedł do pewnego mieszkania. Gdy detektyw dotarł na miejsce zauważył ślady przyjęcia. Dom należał do pani Patience Grace, która obawiała się porzucenia przez partnera Hawkera. Uczestnicy imprezy zażywali kokainę. Po awanturze pani Grace strzelała do Hawkera, jednak chybiła trafiając we włóczęgę. Tez został opatrzony i za pewną kwotę „uciszony”. Pani Grace dostała ataku histerii, pozostali goście ulotnili się prócz młodej córki emerytowanego generała – Sheili Grant, którą doktor Stoddart znał wcześniej. Miała trzy siostry i ostatnio wpadła w złe towarzystwo. Rozmowę przerwały histeryczne krzyki Grace. Poirot wszedł do pokoju Sheili. Dziewczyna zasugerowała, że narkotyki mógł przynieść antypatyczny Tony Hawker. Obiecała już nigdy nie brać narkotyków.

Mertonshire, gdzie mieszkał generał Grant, ojciec Sheili, leżało niedaleko Londynu i zamieszkane było przez bogaczy. Poirot zamieszkał tam u bardzo gadatliwej gospodyni. Dowiedział się, że generał ma problemy z wychowaniem czterech córek, które miały temperament i obracały się w nieodpowiednim towarzystwie. Anthony Hawker, z którą przyjaźni się zamożna pani Larkin, tarzał się w pieniądzach. Gospodyni zaczęła wypytywać z jakiego powodu Poirot zjawił się w Mertonshire. Ten stwierdził, że jego pracą ma być okiełznanie klaczy Diomedesa. Poirot odwiedził generała Granta w jego anglo-indyjskim domostwie Ashley Lodge. Mężczyzna cierpiał na podagrę i miał ścisłą dietę od lekarza. Skarżył się na córki. Poirot wytłumaczył, że powodem jego obecności jest wpadnięcie córek gospodarza w złe towarzystwo. Wspomniał o kontakcie Sheili z narkotykami. Generał wściekł się, jednak Poirot poprosił go o dyskrecję, by nie spłoszyć handlarza narkotyków.

Poirot dostał się na jedno z przyjęć do pani Larkin. Poznał tam siostrę Sheili Pam. Rozmowę przerwało wejście Sheili i Hawkera. Dziewczyna oznajmiła, że manierka mężczyzny jest pusta i przyszli się napić. Sheila wiedziała o wizycie Poirota u swego ojca, spytała czy to w sprawie Hawkera. Pam stwierdziła, że jest w nim coś złowróżbnego. Rozmawiali o zgubnych skutkach zażywania narkotyków, gdy podeszła do nich Sheila. Poirot w holu znalazł manierkę Hawkera, która była pełna białego proszku. Poirot w rozmowie z Sheilą upewnił się, że nie wiedziała co ona i jej „siostry” robią. Tak naprawdę była notoryczną złodziejką Sheilą Kelly. Generał Grant namówił ją by udawała jego córkę i rozprowadzała wśród gości „wąchadło” udając, że to ktoś inny je dostarczył. Poirot zdecydował się zdemaskować oszusta i handlarza. Następnie wyjaśnił doktorowi Stoddartowi mechanizm jego działania i wniknięcie w towarzystwo bogaczy za pomocą fałszywych córek. Wierzył, że lekarz „okiełzna” młodą pannę Kelly.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Łania kerynejska - streszczenie
2  Ptaki stymfalijskie - plan wydarzeń
3  Dwanaście prac Herkulesa - czas i miejsce wydarzeńKomentarze: Klacze Diomedesa - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: