Dwanaście prac Herkulesa - streszczenie w pigułce - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wprowadzenie
Doktor Burton jest gościem detektywa Herkulesa Poirota. Zastanawiają się nad powodem nadawania dzieciom imion niezwykłych (jak np. Herkules). Gość zarzuca gospodarzowi nieznajomość klasyki i porównuje jego zajęcie nie do prac Herkulesa, a do prac miłości. Fakt ten sprawia, że Poirot studiuje mit o Herkulesie, którego uważa za nieokrzesanego barbarzyńcę, z którym nie ma nic wspólnego. Postanawia jednak przed zarzuceniem zawodu rozwiązać dwanaście zagadek kryminalnych, niczym dwanaście prac Herkulesa.

Lew z Nemei
Poirot został poinformowany o zaginięciu pekińczyka. Początkowo uznał sprawę za błahą, jednak gdy zwrócił się do niego z problemem mężczyzna zajął się nią. Dowiedział się, że psa porwano podczas spaceru, a następnie po otrzymaniu okupu – zwrócono. Nie był to jedyny taki przypadek. Po zapoznaniu się ze szczegółami przestępstwa u pani Hoggin, rozmowie z jej służącą Emy Carnaby i parkowym dozorcą detektyw udał się w miejsce przekazania okupu – do pensjonatu „Balaclava”. Spotkał się też z panią Samuelson, której pekińczyk zginął w podobny sposób. Służący Poirota odszukał pewne mieszkanie, w którym śledczy zastał Amy Carnaby i jej chorą siostrę oraz psa – pekińczyka - „lwa z Nemei”. Odkrył intrygę służącej – dzięki tresowanemu psu wyłudzała okup od bogatych właścicielek pekińczyków, zaś pieniądze przeznaczała na fundusz dla starszych służących. Detektyw nie wydał jednak oszustki, panu Hogginsowi wyjawił zaś, że wie o otruciu przez niego żony. Mężczyzna nie przyjął zwrotu okupu, które Poirot przeznaczył na „fundusz” Amy Carnaby.

Hydra lernejska
Doktor Charles Oldfield opowiedział Poirotowi o prześladujących go plotkach w małej miejscowości, które rozprzestrzeniły się po śmierci schorowanej, starszej od niego i zamożnej żony. Przez pomówienia nie mógł ożenić się z panną Moncrieffe. Detektyw udał się na wieś Oldfielda. Spotkał się z Jean Moncrieffe, a następnie z największą plotkarą – panną Leatheran, której w tajemnicy wyznał, że przybył w sprawie ekshumacji zmarłej. Następnie porozmawiał z siostrą Harrison, która wspomniała o rozmowach o ślubie doktora i panny Moncrieffe przed śmiercią pani domu. Od służącej Beatrice dowiedział się, że pielęgniarka miała dostęp do leków chorej. Ekshumacja wykazała, że zmarła została otruta arszenikiem. Siostra Harrison wspomniała o napełnieniu puderniczki trucizną przez pannę Moncrieffe. Gdy sierżant przyniósł puzderko potwierdziła jego pochodzenie. Okazało się jednak, że to ona podrzuciła je podejrzanej i przyznała się do zbrodni, którą dokonała z niespełnionej miłości do doktora Oldfielda.

Łania kerynejska
Poirot trafił po uszkodzeniu limuzyny do pensjonatu „Czarny łabędź” Mechanik Ted Williamson opowiedział mu o zaginięciu swej ukochanej – służącej rosyjskiej artystki - Nity. Poirot udał się pod ostatni adres dziewczyny i dowiedział się o jej nagłym wyjeździe do Włoch. W rozmowie z reżyserem z teatru „Thespian” dowiaduje się, że Rosjanka miała służącą – wścibską Marię. Od niej dowiaduje się o nagłym wyjeździe poprzedniczki. W Paryżu dowiaduje się od znajomego, że rosyjska aktorka przebywa na leczeniu w Szwajcarii, zaś pokojówka Nina była Włoszką z Pizy. Podczas podróży do Italii dowiaduje się o śmierci dziewczyny. Aby rozwiać wątpliwości jedzie do Szwajcarii, gdzie leczy się artystka Katrina Samoushenka. Opowiedział jej historię Teda i wyznał, że to ona jest jego ukochaną Nitą, która udawała swą służącą.

Dzik z Erymantu
W Szwajcarii po otrzymaniu sekretnej depeszy od znajomego inspektora Poirot kolejką linową dociera do hotelu na jednym ze wzgórz. Ma się tam spotkać ze wspólnikami znany morderca Marrascaud. Po drodze przygląda się współpasażerom – kobiecie przybywającej na rocznicę śmierci męża, Amerykaninowi Schwartzowi, doktorowi Karlowi Lutzowi i mężczyznom wyglądającym jak koniarze. Szczegóły wyznał mu dyrektor obiektu. Kelner Gustave wyznał, że tak naprawdę jest inspektorem Drouetem ścigającym zabójcę i konsultował się z Poirotem. Detektyw od kucharki dowiedział się o wyrzeczeniu z pracy poprzedniego kelnera oraz o nieużywanej części hotelu. W nocy na Poirata napadło trzech zbirów, których udało się unieszkodliwić dzięki Amerykaninowi z bronią. Wcześniej napastnicy zaatakowali Gustava. W nieużywanej części hotelu Poirot odkrył zwłoki z kartką informującą, że to Marrascaud. Powiedział, że w zamian za łapówkę dyrektor hotelu pozwolił mu tu przebywać, a napadli go wspólnicy. W tajemnicy wezwał funkcjonariuszy i wydał im prawdziwego przestępcę, który podszywał się pod inspektora Droueta. Złoczyńca chciał na odludziu przejść operację plastyczną twarzy.

Stajnie Augiasza
Od ministra spraw wewnętrznych i premiera Poirot dowiaduje się o mającym wybuchnąć skandalu związanym z postacią nieskazitelnego byłego premiera Johna Hammeta, który okazał się malwersantem. Ma je ujawnić brukowiec „X-ray News”. Afera pogrążyłaby rządzącą partię ludową. Pani premierowa, Dagmar Ferrier, zdecydowana była poświęcić się dla kariery męża. Poirot spotkał się z redaktorem „X-ray News”, a następnie znajomym dziennikarzem, którego poprosił o przysługę. W świecie dziennikarskim wciąż narastały plotki dotyczące rozwiązłości pani premierowej. Podchwyciła je głównie redakcja „X-ray News”, która publikowała kompromitujące zdjęcia. Wytoczono jej proces, na którym bez cienia potwierdzono, że pani premier jest niewinna, a doniesienia są kłamstwem. Poirot przyznał premierowi, że najpierw obrzucił jego żonę błotem, by ją następnie wybielić. W ten sposób zniszczył wiarygodność brukowca.

Ptaki stymfalijskie
Nieznający języków obcych Harold Waring, przebywał na wakacjach na Słowacji. Zaprzyjaźnił się z jedynymi Angielkami panią Rice i jej córką Elsie Clayton. Lęk wzbudziły w nim dwie tajemniczo wyglądające kobiety z Polski. Od pani Rice dowiedział się o cierpieniach jej córki w związku z małżeństwem z panem Claytonem. Podczas spaceru próbował ją pocieszyć. W nocy przerażona Elise wbiegła do jego pokoju, gdzie zastał ich jej mąż. Gonił żonę, która uderzyła go przyciskiem do papieru. Od pani Rice Waring dowiedział się, że Clayton nie żyje. Kobieta stwierdziła, że nikt nie uwierzy w wypadek, dlatego trzeba zatuszować sprawę przekupując policjantów i pracowników hotelu. Wszystkim się zajęła, natomiast pieniądze na łapówki zdobył Waring. Do hotelu przybył Herkules Poirot, któremu Anglik opowiedział o wydarzeniach. Nazajutrz detektyw doprowadził do aresztowania „ptaków stymfalijskich - pani Rice i łzawa pani Clayton, które wyłudzały od młodzieńca pieniądze wykorzystując jego nieznajomość obcych języków.

Byk kreteński
Panna Diana Maberly zwróciła się do Poirota po zerwaniu zaręczyn przez jej narzeczonego Hugha Chandlera. Otoczenie młodzieńca podejrzewało go o dziedziczną chorobę psychiczną, szczególnie, że w okolicy działy się dziwne rzeczy – ginęły stada owiec. Admirał – ojciec chłopaka – sprzeciwiał się zbadaniu go przez lekarza. Poirot udał się z Dianą do posiadłości ojca jej narzeczonego. Od jego ojca chrzestnego pułkownika Forbishera dowiedział się o chorobie dziadka rodziny, utonięciu matki Hugha oraz odnalezieniu go zakrwawionego w łóżku po tajemniczej śmierci owiec, co było powodem wystąpienia młodzieńca z marynarki. Admirał Chandler nie życzył sobie obecności detektywa, zaś od Hugha dowiedział się o nocnych koszmarach i halucynacjach. Diana za namową Poirota wymusiła na gospodarzach pozostanie detektywa na noc. Belg zbadał toaletę młodzieńca, a w drodze powrotnej wstąpił do apteki. Nad ranem odnaleziono Hugha z zakrwawionymi dłońmi przy drzwiach Diany. Nic nie pamiętał. Postanowił popełnić samobójstwo, jednak powstrzymał go Poirot. Wyznał, że był odurzany atropiną i tak naprawdę jest synem Forbishera, zaś admirał chciał się na nim zemścić za zdradę swej żony, którą utopił.

Klacze Diomedesa
Doktor Stoddart poprosił Poirota o przybycie do pewnego mieszkania, gdzie niedawno zakończyło się przyjęcie podczas którego zażywano narkotyki. Na miejscu detektyw poznał odurzoną panią Patience Grace oraz młodziutką Sheilę Grant. Dziewczyna zasugerowała, że narkotyki na spotkanie mógł przynieść antypatyczny Tony Hawker. Poirot wyjeżdża do Mertonshire, gdzie mieszka Sheila z ojcem – generałem Grantem i trzema siostrami. Zamieszkuje u gadatliwej gospodyni, od której dowiaduje się o życiu bogatego kurortu. Odwiedza też generała Granta, by porozmawiać z nim o postępowaniu i złym towarzystwie jego córek. Na jednym z przyjęć u pani Larkin poznał siostrę Sheili, odkrył też w manierce Hawkera podejrzany biały proszek. Poznał prawdziwą tożsamość Sheili, która jedynie udawała córkę generała i wraz z „siostrami” nieświadomie rozprowadzała wśród gości narkotyki.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Hydra lernejska - streszczenie
2  Dwanaście prac Herkulesa - nawiązanie do mitologii
3  Dzik z Erymantu - plan wydarzeńKomentarze: Dwanaście prac Herkulesa - streszczenie w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: