Dwanaście prac Herkulesa - narracja i kompozycja - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Utwory ze zbioru „Dwanaście prac Herkulesa” należą do epiki – to dwanaście opowiadań detektywistycznych należących do literatury fabularnej. Są to teksty niewielkich rozmiarów, których fabuła skupia się wokół przestępstwa. Głównym bohaterem jest detektyw – Herkules Poirot, który dzięki swojemu intelektowi, doświadczeniu i znajomości ludzi rozwiązuje zawiłe sprawy kryminalne.

„Dwanaście prac Herkulesa” to cykl dwunastu opowiadań poprzedzonych „Wprowadzeniem”, które przybliża genezę utworu i stanowi wstęp do serii historii z Poirotem w roli głównej. Każde z opowiadań kryje oddzielną historię, zagadkę, problem do rozwiązania. Zazwyczaj to sprawy kryminalne, związane z przestępstwami, jednak są takie jak „Łania kerynejska”, w których rolą Poirota jest odnalezienie zaginionej tancerki. Główny kompozycyjny schemat realizuje się w trzech kolejnych etapach. Pierwszym jest prośba od klienta i podjęcie działań przez detektywa, następnie trwa śledztwo podczas którego odbywają się przesłuchania, wywiady, analizy faktów, tekst kończy rozwiązanie zagadki, najczęściej połączone ze wskazaniem przestępcy. Dwoma wyjątkami od tej zasady są utwory „Ptaki stymfalijskie” oraz „Pojmanie Cerbera”.

Narracja utworów występuje w trzeciej osobie. Narrator nie należy do świata przedstawionego. Ocenia sytuacje i zdarzenia z punktu widzenia postaci, prezentując pośrednio ich uczucia i przeżycia (narracja personalna).


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Ptaki stymfalijskie - streszczenie
2  Jabłka Hesperyd - plan wydarzeń
3  Dwanaście prac Herkulesa - czas i miejsce wydarzeńKomentarze: Dwanaście prac Herkulesa - narracja i kompozycja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: