Dwanaście prac Herkulesa - znaczenie tytułu - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Powieść „Dwanaście prac Herkulesa” składa się z dwunastu rozdziałów, każdy z nich nosi tytuł kolejnej pracy Herkulesa, zgodnie z wiedzą z mitologii. Jest to zatem czytelna aluzja literacka, która pokazuje jak wieloznaczne i wciąż aktualne są starożytne mity. Pokazują niezmienne sytuacje i wracają w nowych odsłonach będąc wykorzystywane przez współczesnych autorów.

Głównym bohaterem powieści jest belgijski detektyw Herkules Poirot, który pod koniec swojej kariery (zainspirowany rozmową na temat nadawania imion z zaprzyjaźnionym znawcą literatury klasycznej – doktorem Burtonem) postanawia wykonać, podobnie jak starożytny Herkules, dwanaście prac. Poirot ma zamiar podjąć się tylko tych zleceń, które go zainspirują: będą to prace natchnione, „artystyczne”, odwołujące się do symboliki mitu o Herkulesie. Sam bohater wspomina o tym w słowach: „Jeszcze raz należy wykonać dwanaście prac Herkulesa... współczesnego Herkulesa. Dowcipny koncept, a i zabawny! Zanim wycofa się ostatecznie, podejmie się dwunastu spraw, ni mniej, ni więcej. Powinny to być sprawy wybrane specjalnie pod kątem związku z dwunastoma pracami starożytnego Herkulesa. Tak, to będzie nie tylko zabawne... będzie to dzieło natchnione, ba – artystyczne.(...) Nie zamierzał zbyt wiernie naśladować swojego pierwowzoru. Obejdzie się bez kobiet, koszul Dejaniry... prace i tylko prace.”.

Poirot nie miał dobrej orientacji w kulturze antycznej. Rozmowa z doktorem Burtonem skłoniła go do sprawdzenia, kim jest mitologiczny Herkules. Pierwotnie nie wie o nim prawie nic, chociaż nosi jego imię. Po wstępnych studiach, Herkules dla Poirota to jedynie wielki, osiłek o niewielkiej inteligencji oraz zbrodniczych skłonnościach, o które słynny detektyw oskarża większość mitologicznych postaci. Poirot uważa się za lepszego od mitologicznego herosa, jest wręcz zniesmaczony greckimi ideałami. Według Poirota jedyną rzeczą, jaka może go łączyć z Herkulesem, jest uwalnianie świata od chwastów, czyli zła, przestępców; jego prace mają być pracami na miarę współczesnego człowieka, dlatego choć do mitologii odnosi się z dystansem, to jednak decyduje się wykonać dwanaście prac Herkulesa nadając każdej kolejnej znaczenie tożsame z przekazem starożytnym.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Stado Geryona - streszczenie
2  Stado Geryona - plan wydarzeń
3  Byk kreteński - plan wydarzeńKomentarze: Dwanaście prac Herkulesa - znaczenie tytułu

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: