Herkules Poirot - charakterystyka - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Herkules Poirot - charakterystyka
Herkules Poirot urodził się w Belgii, gdzie następnie pracował jako oficer policji. Konkretnej daty urodzin nie poznajemy. Z innych powieści o Poirocie można się dowiedzieć, że bohater przeprowadził się do Anglii po I wojnie światowej i rozpoczął karierę prywatnego detektywa. Jego współpracownikami byli sekretarka Lemon oraz służący Georges. W utworze nie dowiadujemy się niczego o jego bliższej rodzinie. Detektyw mieszkał sam w swym londyńskim mieszkaniu, które miało wygląd nowoczesny i lśniło chromem. Nawet fotele miały kanciaste kształty. Jego pokój był kwadratowy, znajdowały się tam kwadratowe meble i jedna współczesna rzeźba.


Poirota cechuje mały wzrost, jajowata głowa, starannie pielęgnowane wąsy, które były ozdobą jego górnej wargi. Jego ubiór był zawsze nienaganny. Nosił sztuczkowe spodnie, nienaganny czarny żakiet i starannie zawiązany krawat, a także lakierki. Miał jajowatą głowę i olbrzymie wąsy. Niczym nie przypominał więc swego mitologicznego imiennika. Gdy stanął przed lustrem zastanawiał się: „Oto współczesny Herkules, jakże odmienny od tego niesmacznego wizerunku nagiego osobnika z przerostem mięśni, wywijającego maczugą. Ot, mała, zwarta postać, tak bardzo na miejscu, w wielkomiejskim ubraniu i z wąsem – wąsem o zapuszczeniu jakiego antyczny Herkules nie mógłby nawet marzyć, wąsem wspaniałym, a zarazem wyszukanym.”

Mężczyzna według niektórych do przesady dbał o strój i formy towarzyskie. Poirot był pedantem. Ponadto był bardzo oszczędny. Gdy popsuła się podczas śnieżycy limuzyna - luksusowy messarro gratz, nie chciał wynająć innego samochodu twierdząc, że przecież ma swój. Nie był jednak chciwy i w uzasadnionych sytuacjach gotowy był zrezygnować ze swego honorarium.

Belg miał także obsesję na punkcie porządku i symetrii, żywił pogardę wobec klasycznych metod detektywistycznych. Dlatego przez niektórych określany był jako „nadęty belgijski detektyw”. Zdecydowanie w swojej pracy stawiał na psychologię zbrodni i doskonale znał ludzką naturę. Przede wszystkim był inteligentny oraz cechowała go przebiegłość. Uważał się za eksperta, który nigdy się nie myli. Często powtarzał, że „Herkules Poirot nigdy nie przegrywa” i że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Dzięki profesjonalizmowi zawsze udawało mu się odkryć przestępcę, który dzięki temu nie unikał sprawiedliwości. Poirot potrafił być też zgryźliwy i ironiczny.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Klacze Diomedesa - streszczenie
2  Dwanaście prac Herkulesa - geneza
3  Stado Geryona - plan wydarzeńKomentarze: Herkules Poirot - charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: