Dwanaście prac Herkulesa - geneza - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Powieści i opowiadania detektywistyczne Agatha Christie wydawała przez całe życie. Nazywana jest Królową Kryminału. Postać belgijskiego detektywa Herkulesa Poirota powstała w debiutanckiej powieści autorki w 1920 roku („Tajemnicza historia w Styles”) i występowała w wielu jej utworach. Ostatni ukazał się w 1975 roku i miał tytuł „Kurtyna”. Z sympatii do bohatera „New York Times” opublikował wówczas jego nekrolog. W sumie Poirot był bohaterem trzydziestu trzech powieści, jednej sztuki i licznych opowiadań.

Zbiór opowiadań „Dwanaście prac Herkulesa” ukazała się w 1947 roku, choć pierwszych jedenaście ukazało się w magazynie „Strand” (od listopada 1939 do września 1940). Redakcja czasopisma odmówiła autorce wydrukowania ostatniego, „Pojmania Cerbera”, z powodu zawartych w nim aluzji do Hitlera. Opowiadania ze omawianego zbioru mają tytuły nawiązujące do kolejnych dwunastu praz mitologicznego Herkulesa. Są to:
Lew z Nemei – sprawa porwania psa - pekińczyka,
Hydra lernejska – sprawa plotek i ich rozprzestrzeniania,
Łania ceryntyjska – sprawa odszukania ukochanej Teda Williansona,
Dzik z Erymantu – sprawa złoczyńcy i mordercy pojmanego w szwajcarskim kurorcie - Marrascaauda,
Stajnie Augiasza – sprawa afery politycznej związanej z angielskim rządem,
Ptaki stymfalijskie – sprawa dwóch kobiet okradających nieznających obcych języków mężczyzn,
Byk kreteński – sprawa sfingowanego szaleństwa,
Klacze Diomedesa – sprawa rzekomych sióstr rozprowadzających narkotyki,
Pas Hipolity – sprawa zaginionego obrazu Rubensa,
Stado Gerionesa – sprawa sekty i morderczych zapędów jej przywódcy,
Jabłka Hesperyd – sprawa zaginionego kielicha Borgiów,
Pojmanie Cerbera – sprawa klubu nocnego hrabiny Rossakoff i jej psa Cerbera.
Pomysł na rozwiązywanie zagadek związanych z mitologicznymi pracami Herkulesa wyjaśniony zostaje w poprzedzającym opowiadania „Wprowadzeniu”. Gościem Herkulesa Poirot jest jego przyjaciel doktor Burton, który zwraca uwagę, że mityczne imię syna Zeusa i herosa nie pasuje do niskiego wzrostu detektywa. Detektyw nosi się z odejściem na emeryturę, jednak wcześniej planuje rozwiązać kilka spraw. Doktor twierdzi, że jego prace są „pracami miłości”.

Zaintrygowanie antycznym Herkulesem sprawia, że Poirot sięga do klasyki. Jednak obraz morderczego, bezrefleksyjnego olbrzyma jest mu zupełnie obcy. Jedyne co go łączy z bohaterem przeszłości to chęć „uwalniania świata od chwastów”. Postanawia więc zająć się kryminalnymi zagadkami, z których każda odpowiadać będzie kolejnej pracy Herkulesa: „Jeszcze raz należy wykonać dwanaście prac Herkulesa... współczesnego Herkulesa. Dowcipny koncept, a i zabawny! Zanim wycofa się ostatecznie, podejmie się dwunastu spraw, ni mniej, ni więcej. Powinny to być sprawy wybrane specjalnie pod kątem związku z dwunastoma pracami starożytnego Herkulesa. Tak, to będzie nie tylko zabawne... będzie to dzieło natchnione, ba – artystyczne.”


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Klacze Diomedesa - streszczenie
2  Dwanaście prac Herkulesa - cytaty
3  Agata Christie - biografiaKomentarze: Dwanaście prac Herkulesa - geneza

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: